Nech brouka žít aneb jak ochránit rostliny bez chemie

Ahoj všichni, jak se těšíte na jaro?

Já teda strašně! S tím letošním jarem mi přibyla nová aktivita. Psaní tohoto blogu. Je to pro mne půda neoraná, novotou vonící. Trochu se těším, trochu se bojím. Tak doufám, že Vás alespoň nějaká témata zaujmou a že tady bude o čem „pokecat“. Dneska to bude pro pěstitele nejrůznějších rostlin, květin, plodin…

S blížícím se jarem se příroda probouzí, to ví každé malé dítě. A každý pěstitel rostlin zase ví, že kromě nových listů a květů jeho rostlinných miláčků se probouzí i přirození škůdci rostlinné říše. Na trhu je velká spousta chemikálií, které umí škůdce více či méně úspěšně vyhubit. Nikdo se nepozastavuje nad tím, jaké látky z těchto chemických přípravků zůstávají v tělech rostlin a jaké množství ho zpětně vylučují do ovzduší, které my, lidé, dýcháme.

Nikdo nezkoumal, kolik chemických látek a v jakém obsahu se dostane do plodů, které konzumujeme. Kdo by také takový výzkum sponzoroval? Není zájem. Výrobci chemikálií by přišli o své zisky, kdyby se prokázalo, že jejich produkty jsou pro člověka ve finále škodlivé. A nikdo jiný, jako třeba stát, nemá žádný racionální důvod zabývat se takovými otázkami. I kdybychom byli natolik ekonomicky vyspělou zemí, že by se tím někdo doopravdy zabývat začal, výrobci chemikálií by patrně v rámci udržení svých nemalých zisků byli nuceni přistoupit k jistým finančním pobídkám, aby ovlivnili výsledky takových výzkumů ve svůj prospěch, stejně jako je tomu již prokazatelně u farmaceutického průmyslu a nežádoucích účinků léků (viz kniha doktora Virapena Nežádoucí účinek smrt. A přidávají se i další.)

Tyto „testy“ tedy zůstávají v rovině našeho vlastního zkoumání a poznání. Je to na nás. Citliví jedinci nám umožňují zaznamenat a registrovat přítomnost chemikálií v rostlinách a jejich produktech. Obvykle jsou výborným indikátorem děti. Jsem homeopatka a mám plnou poradnu alergiků, kteří prokazatelně reagují na pyly nebo ovoce a zeleninu podle výsledků testů na alergologii. Avšak co je zajímavé, že jednou omylem sní alergen na zahrádce souseda, který pěstuje svou zeleninu v bio kvalitě a bez jakéhokoli chemického ošetření, ale k alergické reakci vůbec nedojde. Tady selský rozum přímo bije na poplach! Není to zvláštní? Není náhodou problém nikoli v samotném ovoci a jeho přirozených látkách, nýbrž v chemikáliích obsažených v ovoci pěstovaném se zaměřením na co největší výnos?

Chemických látek, se kterými plody přicházejí do styku, je požehnaně. Ve fázi semínka se používají mořidla, aby se zabránilo plísňovým chorobám a tím tzv. „padání rostlin“. Chemická hnojiva, hlavně ta dusíkatá, se přidávají do půdy pro rychlejší nárůst zelené hmoty. Další ošetření chemickými přípravky záleží na druhu rostliny a jejích škůdcích a chorobách. Postřiky ze skupiny insekticidů i fungicidů zemědělci nijak nešetří. Občas do toho přijde i nějaký herbicid na ošetření půdy proti plevelům a chemické téměř zamoření je na světě. Divím se, že to všechno rostliny bez plynové masky zvládají udýchat! K tomu si připočtěte chemické ošetření plodů proti kazivosti nebo plyny na dozrávání ovoce a vyjde Vám, že tohle všechno se musí někde v tělech konzumentů hromadit a podepsat se ve finále na jejich zdraví. Dochází k tomu krok za krokem, pomaloučku, jenže – spojíme si tyto vlivy s konkrétními symptomy bolestí hlavy, zažívacích potíží, alergií atd.? Málokdy. Závěr zní, že naše zdravotní potíže jsou neznámého původu. A roztáčí se kolotoč potlačování symptomů dalšími chemikáliemi, místo abychom odstranili příčinu a přestali konzumovat co, co nám problémy způsobilo…

Možná namítnete: „No jo, ale když mšice nebo slimáci dokážou zlikvidovat během pár dní úplně všechno, co zasadím!“ To je fakt. Ale existuje i jiné řešení, než polít škůdce a rostliny chemikáliemi. Když sledujete, co dokáže homeopatická informace u rostlin, jen blázen by mluvil o placebo efektu. Je to stejné jako působení homeopatie na zvířata nebo malé děti. Tyto bytosti pouze s důvěrou přijímají homeopatický přípravek. Jak si mohou způsobit placebo efekt, když z toho nemají rozum?

Homeopatická ochrana rostlin patří do skupiny u nás téměř nepoužívaných způsobů alternativního ošetření flóry. V Holandsku ji sice využívá spousta pěstitelů květin i zeleniny, ale to je v Holandsku. Holandsko je ostatně kromě království skvělých zahradníků i líhní světoznámých homeopatů, kteří se zabývají řešením chronických i akutních zdravotních problémů lidí, zvířat i rostlin.

Testy účinnosti ochrany rostlin dělají praktičtí homeopaté po celém světě už od konce devatenáctého století. Píší o nich knihy, v češtině vyšla např. kniha Homeopatie pro zahradu a farmu holandského homeopata Das Kavijara, ve které jsou praktické zkoušky i jejich výsledky dokumentovány.

Homeopatie škůdce nezabíjí, ale odpuzuje. V prostoru je postřikem nebo zálivkou aplikována informace o přirozeném nebezpečí. Takže homeopatické přípravky jsou většinou vyrobeny právě z informace onoho druhu hmyzu, který škůdce v přírodě ohrožuje. Často se používají i informace rostlin, se kterými škůdce nesouzní. Jedním z evropských kvalitních výrobců homeopatických preparátů pro rostliny je německá firma Narayana Verlag, která prezentuje širokou nabídku produktů řady Homeoplant. Pokud chcete najít řešení pro problému, který Vás na zahradě každoročně sužuje, ať už jsou to škůdci nebo houbové choroby, a v letošní sezóně se mu chcete vyhnout, podívejte se na: http://pomnenka-naturalis.cz/skudci-a-paraziti, případně mi napište, pokusíme se společně najít řešení bez chemie.

Pokud byste chtěli vyzkoušet další přírodní způsob ochrany rostlin, je jím biologická ochrana rostlin. Což ve zjednodušené formě znamená, že nasadíte přirozeného nepřítele do porostu, kde on postupně sežere všechny škůdce, a poslední jedinci se hlady požerou mezi sebou. Jenomže tohle lze praktikovat pouze v uzavřeném prostoru. Nikdo neuhlídá na poli nasazeného brouka, ačkoli je tam pro něj připravená vydatná hostina. Predátor se kdykoli může odstěhovat o dům dál. A protože biologická ochrana rostlin je i docela drahá legrace, možná je na čase hledat jinou alternativu.

Třetím přirozeným způsobem jak ochránit rostliny před škůdci je aromaterapie. Aromaterapií je možné přirozeně a bez chemie odpudit široké spektrum běžných škůdců, včetně parazitů domácích mazlíčků, nebo škůdců v našich domácnostech. Rady a návody jak s nimi zatočit najdete v knize Voňavá lékárna od Valerie Ann Worwoodové.

Mám pro Vás jednu praktickou radu k nezaplacení: Já s aromaterapií na jaře u kytiček začínám i na podzim končím. Ihned zjara, v dubnu nebo v květnu, ošetřím preventivně ještě nenapadené rostliny nimbovým olejem . Nám, lidem, tento olej voní jako oříšky s česnekem, mšicím neskonale páchne. Ochrana rostliny tímto způsobem funguje asi tak, že mšice přilétne a usedne na rostlinu, udělá se jí špatně a cestuje k sousedům, protože v takovém smradu se prostě nedá bydlet. Podobně olej působí i na molici. Když však používáte postřik z nimbového oleje na již napadené rostliny, účinek není tak dobrý, protože živé mšice sice rostliny opustí, ale z pupárií se líhnou noví jedinci, částečně tomu zápachu již přizpůsobení. Problém je také v uzavřených prostorách skleníků a zimních zahrad v zimním období, když se nevětrá a venku příroda spí. Zjistíte-li napadení porostu mšicí a chcete, ať už homeopatií nebo aromaterapií, škůdce odpudit, nemá se kam odstěhovat a tak se motá v uzavřeném prostoru z jedné rostliny na druhou. Doporučuji tedy doopravdy nezaspat a ošetřit rostliny dřív, než první škůdce přiletí a rozhodne se u Vás žít. Obvykle vůně na rostlinách venku i v dešti vydrží minimálně jeden měsíc. Preventivně opakuji postřik během sezóny po měsíci (v závislosti na množství a frekvenci dešťových srážek). Při stěhování rostlin z venkovního prostoru do zimní zahrady okamžitě tentýž den rostliny před zimou opět ošetřím nimbovým olejem. Od té doby, co tento způsob ochrany rostlin praktikuji, jsem neměla ani v zimě už nikdy na rostlinách mšice.

Dalším dobrým pomocníkem je znalost symbiotických rostlin a jejich vysazování do oblasti našich hýčkaných výpěstků. Chrání rostliny před škůdci svým zápachem. Mezi takové ochranáře patří různé druhy kopretin a chryzanthém, afrikány, muškáty, levandule a další. Mnoho cenných informací o symbiotických rostlinách najdete opět v knize Homeopatie pro zahradu a farmu

Dalším velmi dobrým řešením proti škůdcům i houbovým chorobám je použití autopatie, ale to je už téma na několikahodinovou přednášku. Nicméně základní fungování této metody při zlepšování lidské i rostlinné kondice pochopíte po přečtení knihy Mgr. Čehovského Uzdrav se s autopatií .

Spousta lidí se mě ptá: „A zaručíte mi, že to funguje?“. A já na to odpovídám otázkou: „Stalo se Vám už někdy, že jste si koupili chemický přípravek, který měl uvedeno v příbalovém letáku, že zahubí určitého škůdce a postřik vůbec nezabral? Stalo se Vám někdy, že jste si vzali chemický lék na bolest hlavy nebo jste užili antibiotika a nezměnilo se vůbec nic?“ Zaručil Vám někdy lékař, že Vás určitě vyléčí?

Všichni lidé, zvířata i rostliny jsou individuálními bytostmi ve všech směrem. Ve všech případech, kdy něco nezabere, je potřeba hledat příčinu. Když se u tělesného symptomu člověka snažíte pouze potlačit symptom a neodstraníte příčinu problému, symptom se dá potlačit na krátkou dobu a pak se vrací, někdy nepoleví ani na chvíli. Tělo tím volá pomoc: „Udělej s tím něco“ A my mu zacpeme pusu tím, že mu dáme potlačující prášek. A s příčinou problému neprovedeme nic. A pak se divíme, že se projev vrátil nebo se přesunul jinam (kortikoidy potlačované ekzémy se ve většině případů přestanou objevovat, jakmile propukne astma atd…)

Stejné je to u rostlin. Pokud špatně vyhodnotíme škůdce, spleteme si například mšici s molicí, což je oblíbené číslo mnoha laiků, a intenzívně odpuzujeme jednoho škůdce, zatímco rostlinu sužuje ten druhý, nemůže to fungovat. Pokud homeopatické přípravky nesprávně skladujeme (v blízkosti zapnutých elektronických přístrojů, např. mobilních telefonů), likvidujeme jejich účinnost. Pokud přípravky používáme spolu s chemickými, nebo pokud používáme postřikovače se stopou chemických preparátů, opět je to zbytečná snaha.

Pokud ale pochopíme princip, na kterém odpuzování škůdců homeopatickou informací funguje, pokud dodržíme pravidla hry, můžeme sklízet neuvěřitelné úspěchy a mít v bytě i na zahradě zdravé rostliny bez chemie, aniž bychom museli zabít jediného živého tvora. Chcete vědět víc? Souhrn informací, rad a tipů z letošní první přednášky již vyšel v tištěné verzi a můžete si ho objednat zde: http://pomnenka-naturalis.cz/ochrana-rostlin-a-zvirat-pomoci-homeopatie-autopatie-a-aromaterapie-lenka-pomnenka-zaznam-z-prednasky-1442018 

                                                                                  Krásný začátek jara Vám všem přeje Lenka Pomněnka