Repelenty, které nás neotráví aneb jak nechutnat klíšťatům, komárům, blechám a hovadům ????

Ahoj všichni, taky se radujete z tepla a sluníčka? Příroda otevřela svou náruč a zve do ní nejenom nás, ale i naše zvířecí miláčky.

Letos je hodně klíšťat i komárů a pokud čtete příbalové letáky přípravků, které používáte, možná se Vám složení klasických v drogerii dostupných repelentů nezdá úplně v pořádku. Souhlasím s Vámi. Tyto výrobky obsahují spoustu látek, které s přírodou nemají nic společného a mohou přinejmenším způsobovat alergické reakce, pokud nám rovnou nepřivodí rakovinu kůže. Už takhle do sebe dostáváme s jídlem, léky, očkováním, vzduchem, který dýcháme a dalšími nepřirozenými vstupy více toxinů, než je naše tělo schopno samo zvládat.

Pro ty, kteří již pochopili, že očkování proti klíšťové encefalitidě je jen výnosný byznys farmaceutického průmyslu, který ve skutečnosti poškozuje imunitní systém člověka (množství adjuvantů jako je rtuť a hliník obsažené ve vakcínách mnohonásobně překračují množství povolené našimi běžnými hygienickými normami a lidí, kteří dostali encefalitidu právě po takovém očkování už jsem několik taky viděla) mám pro Vás radu, jak se s klíšťáky i jiným nepříjemným hmyzem vůbec nepotkat.

Mnohem víc než encefalitida, myslím, hrozí borelióza a tu, jak bylo zjištěno, nepřenáší jenom klíšťata, ale i další obtížný savý hmyz. Ani s boreliózou si klasická medicína neumí poradit beze zbytku, často ji pomocí antibiotik jenom oslabí a ona v těle přežívá dál a ozývá se v pravidelných intervalech. Způsobuje únavu, bolesti kloubů a vůbec život s ní stojí „za prd“ Mnoho lidí dnes už zjistilo na vlastní kůži, že alternativní metody řešení jako homeopatie a autopatie mají mnohem lepší výsledky v boji s borelkou než antibiotika, ale to je zase jiná kapitola….

Takže po vzoru celostního přístupu je nejlepším řešením odstranit příčinu problému, to znamená: nenechat se kousnout ????. Vezmeme si tedy ty potvory na paškál jednu po druhé:

Komáři:

Komáry odpuzují tyto éterické oleje:

Lemongrasscitronelalevandulemáta a pačule. Použít je můžete jednodruhově nebo v kombinaci. Kdo snese aplikaci neředěného oleje přímo na pokožku, může se s ním namazat přímo, ale koncentrát voní opravdu hodně, takže může odpuzovat i lidi, se kterými jsme třeba chtěli trávit čas. Méně agresivní varianta je nakapat pár kapek éterického oleje do jiného základního oleje (olivovýmokřadkovýkokosový nebo arganový – případně jiný, Váš oblíbený) a vyrobit si přijatelnou koncentraci vůně. Olejem pak ošetřete nejen kůži, která je v letních měsících odhalená, ale i místa pod oblečením, protože ty potvory občas sají i přes košili. Pár kapek roztřete v dlaních a aplikujte i do vlasů nebo na svrchní oblečení. Komárům se z Vašeho odéru zamotá hlava a raději skončí v krevním baru u souseda ????

Klíšťata:

Klíšťata odpuzuje éterický olej  mátacitronelalemongrasstymián nebo šalvěj, případně jejich kombinace. Ošetřete stejným způsobem jako proti komárům. Zvířatům do srsti vetřete pár kapek a uvidíte velké zlepšení!

Blechy:

Taky jste si občas přinesli blechu z kina? Já jo. Protože jsem dříve nevěděla, že stačilo pár kapek oleje z cedrulevandulecitronely nebo nimbového oleje, případně jejich kombinace k tomu, aby bleška odešla domů se sousedem. Smíchejte je a vytvořte si osobitý parfém, který lidem voní, ale blechám ne. Provoňte si pokožku nebo i oblečení touto směsí a pokud k tomu máte rádi česnek, blechy s Vámi přestanou kamarádit.

Stejným způsobem můžete pomoci i zvířecím miláčkům a z těchto éterických olejů vytvořit kombinaci, smíchat ji s česnekovým práškem a vyrobit tak přírodní obojek proti blechám.

Ovádi:

Hovada všeho druhu dokážou napáchat neuvěřitelné škody úplně všude. ???? Hospodářským zvířatům i lidem můžeme pomoci s ochranou před nimi éterickým olejem tea tree nebo citronelou. U větších zvířat (koně, krávy) lze kapat éterický olej do levnějšího základu (vazelína, olivový olej).

Pokud máte po ruce ořešákové listí, udělejte z něj tmavý výluh a potírejte zvířatům těla. Pozor, výluh barví! Z bílého koně může být dočasný grošák! ????

Voda v poměru 1:1 s jablečným octem hovada také odpuzuje, ale pozor, aby zvířata nepálily ranky, pokud jsou již pokousaná.

Pokud Vás zajímají další možnosti přirozené ochrany proti škůdcům, užitečné poradenství jak využít éterické oleje v domácnosti i při zdravotních problémech najdtete v knize Voňavá lékárna.

Přeji Vám hezké léto bez kousanců a bez potkávání s hovady na všech úrovních Vašeho bytí!     

                                                                                                             

                                                                                                                              Vaše Lenka Pomněnka